Що робити за недостатності інформації про професії?
- Отримай практичний досвід. Кращого способу, ніж практика, не існує. Якщо ти відчуваєш інтерес до якогось різновиду діяльності, спробуй попрацювати деякий час в організації, в компанії, на виробництві. І не обов’язково за тією спеціальністю, яка тобі подобається. Головне, що ти відчуєш на собі життя того професійного середовища. Наприклад, якщо хочеш стати журналістом, попрацюй у редакції на канікулах кур’єром. Влаштуватися на роботу важко, але вияви наполегливість і винахідливість: звернись по допомогу до батьків, друзів батьків, вчителів. Відтак у тебе з’явиться перший досвід із працевлаштування, що у професійному житті дуже важливо.
Цікаво знати: за дослідженнями, вже після першої виробничої практики багато студентів, побачивши реальні умови роботи і конкретно те, що доводиться робити спеціалісту, змінюють своє ставлення до професії. Частина ж, навпаки, переконується, що вони роблять правильний вибір.
- Поспілкуйся зі спеціалістами з напрямку, який тебе цікавить. Розпитай про всі плюси і мінуси їхньої роботи. Знай, що хорошим спеціалістам подобається говорити про свою роботу, тому сміливо став запитання. Але пам’ятай, що люди, які розповідають про свою спеціальність, можуть мати іншу систему цінностей, ніж твоя, і те, що вони вважають хорошим і цікавим, для тебе може виявитися іншим. Варто також знати, що деякі люди приділяють більшу увагу другорядним властивостям професійного життя, а не першочерговим, тобі ж потрібно для вибору професії виділити головне. Спробуй розпитувати, адже, крім інформації, ти ще набудеш майстерності у спілкуванні, а це важливо для побудови твоєї кар’єри.
- Звернись до центру зайнятості. Ти зможеш проконсультуватись із спеціалістом, відвідати заходи з профорієнтації або навіть взяти участь у різних профорієнтаційних проектах.
2. ОРІЄНТАЦІЯ НА ПРЕСТИЖНУ ПРОФЕСІЮ
Престиж – поняття дуже відносне, до того ж постійно змінюється. Якщо подивитись на престиж із позицій психології успіху, то варто знати, що для успішності в житті необхідно визначити свої головні реальні потреби. Бажання мати багато грошей, популярність, статус відповідають потребам у безпеці і визнанні. Потреба у самореалізації належить до вищих потреб. Безумовно, для її задоволення потрібні гроші, але внутрішня спрямованість особистості при цьому орієнтована не на заробіток грошей, а на актуалізацію своїх здібностей із усе більшим втіленням їх у життя і все більшим служінням людству.
3. НЕМОЖЛИВІСТЬ ПОРАДИТИСЯ З БАТЬКАМИ
Іноді позиція батьків щодо дитини незважена: вони або занадто опікують дитину і тоді вирішують замість неї, яку професію їй обрати, або займають ліберальну позицію: “Вибір професії за тобою, оплата навчання за нами. Ось виділяю тобі гроші на навчання, а ти обирай, що хочеш”. Часом спостерігається такий варіант: батьки нав’язують дитині свою волю, власні уподобання, намагаються через дитину здійснити свої нереалізовані мрії. Або занадто заклопотані – у них ніколи немає ні сили, ні часу на якісне спілкування з дитиною.
У будь-якому випадку все ж спробуй відверто поспілкуватися з батьками.
- Дізнайся їхню думку щодо твоїх здібностей.
- Розпитай їх про плюси і мінуси їхньої професії і професії, яку хочеш обрати ти.
- Проаналізуй разом із ними можливість працевлаштування за обраною професією.
4. ПЕРЕКОНАННЯ, ЩО ПРОФЕСІЯ ОБИРАЄТЬСЯ ОДНА НА ВСЕ ЖИТТЯ
Яку б професію не обрала людина, із зростанням її кваліфікації відбувається зміна її занять. На початку професійної кар’єри цікавить одне, а коли станеш майстром у своїй справі – цікавить інше, кличуть незвідані обрії. А ще з’являються нові професії, технології, до того ж іноді потреба в існуючому фахові зникає. Будь готовим одразу, що доведеться опановувати суміжні професії або щось абсолютно нове.
5. ОТОТОЖНЕННЯ УЛЮБЛЕНОГО ПРЕДМЕТА В ШКОЛІ З ПРОФЕСІЄЮ
Наприклад, якщо учень любить математику, то хоче стати математиком, якщо літературу – журналістом. Тепер подумай: професій у світі існує багато тисяч, а предметів у школі – не більше 30. Часто в основі професії лежить декілька предметів, наприклад, політолог має бути сильним у таких предметах, як історія, географія, право, англійська мова.
6. ВПЛИВ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Масмедіа стихійно або маніпулятивно роблять деякі професії популярними. Наприклад, дивлячись фільм, ти підсвідомо переносиш привабливість героїв фільму на їхню професією. Реальність може бути іншою, ніж у кіно.
7. ВИБІР ПРОФЕСІЇ ПІД ВПЛИВОМ ГРУПИ, ТОВАРИШІВ
Часто підлітки обирають фах, орієнтуючись на думку товаришів, яких поважають. Або зневажливе ставлення до якоїсь професії в групі теж може вплинути на вибір. Нерідко після школи вступають вчитися на один і той самий факультет “за компанію”. Наприклад, якщо із трьох друзів двоє обирають однакову професію, то третій може просто приєднатися до них, поступаючись своїми інтересами.
У цьому випадку варто зрозуміти, що щаслива людина та, яка уміє бути собою. Пам’ятай: професію ти обираєш не для інших, а для себе, тому, обираючи фах, орієнтуйся тільки на власні здібності.
8. НАСЛІДУВАННЯ ПРОФЕСІЇ КУМИРА, СВОГО ІДЕАЛУ
Звичне для багатьох прагнення наслідувати свого кумира може зумовити і вибір власної професії. Оскільки людина сприймається цілісно, то ореол привабливості кумира охоплює і його професію. Іноді до помилки у виборі може призвести наслідування близького родича, якого поважаєш, особливо, якщо ти з ним схожий.
9. УСКЛАДНЕНІ СІМЕЙНІ ОБСТАВИНИ
Хронічна нестача грошей, бідність чи неблагополуччя в сім’ї, усвідомлення того, що грошей на навчання немає, можуть спонукати до вибору – іти туди, де навчають безплатно чи низький конкурс на бюджетні місця. Варто знати, що можливостей для студентів заробити із неповним робочим днем у наш час є багато, тому оплачувати своє навчання можна самостійно.
10. ВІДСУТНІСТЬ САМОРОЗУМІННЯ, НЕВМІННЯ АБО НЕБАЖАННЯ РОЗБИРАТИСЯ В СВОЇХ ОСОБЛИВОСТЯХ
Учитися розуміти себе потрібно постійно ще до моменту, коли час змушує здійснювати професійний вибір. Це основа самовиховання. Але якщо вибір фаху необхідно робити уже зараз, то, щоб розібратися в собі, ти можеш звернутися до професійного консультанта, батьків, вчителів. Аби переконатися, чи правильно ти обрав професійний напрям і чи відповідають твої особистісні риси вимогам до професії, пройди психологічні тести, але не варто навішувати на себе ярлики.
11. НЕАДЕКВАТНА САМООЦІНКА, НАДТО ЗАВИЩЕНА ЧИ ЗАНИЖЕНА
Якщо у тебе занижена самооцінка, то ти швидше за все не наважуєшся обрати той фах, який тобі дійсно до вподоби. Наперед будуючи собі сценарії невдачі, ти можеш відмовитися від свого покликання, тобто від тієї роботи, яка принесе тобі найбільше радості.
Якщо ж самооцінка завищена, то у тебе може бути високий рівень домагань, але от про труднощі, що можуть трапитися на шляху до мети, навряд чи подумаєш. Саме тому багато студентів першого курсу розчаровуються в обраній професії: вони і не уявляли, що навчання таке важке, а кропітку працю пов’язують у своїй уяві з професією.
Комментариев нет:
Отправить комментарий